Bugun...


Kadri Kanpak


facebook-paylasDiyarbakır ve Çevresinin Potansiyeline Dair Özet Bir Gözlem…
Tarih: 04-03-2014 16:12:00 Güncelleme: 08-03-2014 12:14:00


Dünya tarihinin en görkemli şehirlerinden dersem sanırım abartı olmaz.

 

1.000 dönümden fazla alana kurulmuş, çevresi aşılmaz surlarla çevrili kocaman avlulu konak gibi, geceleri yatsıdan sonra kapıları kapanan sabah çevreden gelenlerin hamam faslından sonra şehre alındığı, surlarında komşu her şehre doğru; Elazığ, Urfa, Mardin kapısı olan, evleri tam bir sefa yuvası muhteşem bir şehirmiş DİYARBAKIR.

 

Tepeden bakıldığında kalkan balığı resminin izdüşümü olan surlarla kapalı Diyarbakır’ın coğrafi çevresini kapsayan Mardin, Batman, Siirt ve son dönem vilayet olan Şırnak’ın batıya giden otobüslerinin tamamının Diyarbakır’dan geçtiğini izlerken batısını GAP barajının oluşturduğu özel bölge olduğu açıkça anlaşılmaktadır.

 

Yer altı kaynaklarını (bakır, petrol ) zenginliğini bilmeyen kalmamışken, Dicle ve Fırat gibi nehirleri barındırmasına rağmen bölge topraklarının sulama imkânlarının yüksek oranda mahrum olduğu bilinmektedir.

 

Yine Diyarbakır’a ilave 6.000 yılı aşan tarihinin izlerini koruyan Hasankeyf’i, Midyat’ı, Mardin’iyle tarihi doku ve mimari zenginliğiyle gerçek anlamda açık hava müzesiyken otel ve pazarlama eksikliğinden ötürü potansiyelinin çok altında turist gelmektedir yani turizm bakirdir.

 

Yer altı kaynaklarıyla, tarım alanlarıyla ve turizm cazibesiyle zenginlik potansiyeline sahip bu çok eski bölgenin merkezi  (Çin seddinin uzunluğu dışında) dünyada bir numara olan SURLARIYLA Diyarbakır’ın tarihin eski dönemlerinde de korunması gereken bir şehir olduğunun kocaman izi olarak durmaktadır. Bildiğimiz dünya şehirlerini hafızamızdan geçirdiğimizde en görkemlisinin kocaman bir kalesi vardır ama hangisinde şehrin tamamı (kocaman bir konak gibi) aşılmaz surlarla çevrilidir. 

 

Yer altı kaynakları, tarımı ve turizmiyle sahip olduğu ekonomik değerinin ve potansiyelinin tam belirlen(e)memesi ve potansiyelinin aktifleştirilmesi için gereken programların yapıl(a)maması bu muhteşem bölgenin en büyük zaafı ve varlık içinde yoklukların, göçlerin, üç kuruşluk fındık işçiliğine gidişin yaşandığı bir acayip durum oluşturmaktadır.

 

Toplumsal konuların konuşulduğu her ortamda ifade ettiğim gibi; kent ve bölge yönetiminde temel eksik (filologlardan, antropologlardan, sosyologlardan, ekonomistlerden, hukukçulardan oluşacak) bir konsültasyon-analiz kurulunun olmadığı ve acilen oluşturulması gerektiğidir. 

 

Hele hele seçilmiş vali sistemine geçişin bir adım öncesi olan Büyükşehir sınırlarının il sınırlarına genişletildiği bu dönemde Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığının yukarıda belirttiğim diğer illerin yerel yönetimlerinin işbirliğiyle entegre sosyo-ekonomik çalışmayı acilen yaptırmalıdır.

 

Hani gel altyapı raportörlüğünü sen yap dense coşkuyla koşarım ama başkaları da yapsa sevinirim.

 

Diyarbakır, Mardin ve Batman’ın orta yeri olan Bismil kavşağına yapılacak bir havaalanı bölgenin hem uçakla ulaşımı için hem de entegre projelendirilmesi için daha uygun değil midir? YİNE Dünya Kültür Başşehri olmak için gerekli altyapı çalışması yapılıyor mu? Diyarbakır surları müzeyse bu müzenin yönetim birimi organizasyonu var mıdır? Diye sormamak mümkün mü?Bu yazı 5421 defa okunmuştur.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
YAZARLAR
FOTO GALERİ
 • tv21 Nostalji
  tv21 Nostalji
 • Eski Diyarbakır Resimleri
  Eski Diyarbakır Resimleri
 • Taner Özbay
  Taner Özbay
 1. tv21 Nostalji
 2. Eski Diyarbakır Resimleri
 3. Taner Özbay
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Perspektif 30.10.2015
  Perspektif 30.10.2015
 • Perspektif 29.10.2015
  Perspektif 29.10.2015
 • Eğitim Gündemi
  Eğitim Gündemi
 • Özgür Büyük ile Spor21
  Özgür Büyük ile Spor21
 • Diyarbakır Surları
  Diyarbakır Surları
 • Peygamberler Şehri Diyarbakır
  Peygamberler Şehri Diyarbakır
 1. Perspektif 30.10.2015
 2. Perspektif 29.10.2015
 3. Eğitim Gündemi
 4. Özgür Büyük ile Spor21
 5. Diyarbakır Surları
 6. Peygamberler Şehri Diyarbakır
VİDEO GALERİ
YUKARI