Bugun...


Kadri Kanpak


facebook-paylasGelişen ve Çatışan Diyarbakır'’da Son Durum; İflasa Doğru…
Tarih: 31-01-2016 12:29:00 Güncelleme: 04-02-2016 11:09:00


Van'dan Urfa'ya bölgenin birçok şehrine yayılmış ve bölgenin tüm kültürleriyle akrabalık veya hısımlık bağı olan biri olarak 500 yıldan fazladır ailemin yaşadığı Diyarbakır'a sıkça giderim ve bu hafta yine oradaydım. Son yıllarda giderek büyüyen ve gelişen yapısının en somut göstergeleri olarak;
 
Yeni açılan büyük ölçekli uluslararası hava alanıyla,
 
Silvan yolundaki Dicle Üniversitesinden Siverek yoluna çıkışın başladığı Talay Tepe’ye kadar yaklaşık 20 km lik yolun sinyalizasyon ışıklarına gerek olmadan sapaklarda yapılan alt geçitlerle transit düzenlenmesi, yani ekspres geçişe uygun yapılmasıyla ve
 
Sanırım tüm Anadolu'da eşi olmayan 75 mt genişliğindeki; kaldırımı, koşu yolu ve bisiklet yoluyla çok modern caddesiyle,
 
Peşi sıra açılan AVM leriyle, parklarıyla, artık kökleşen üniversitesiyle,
 
Yollarda gördüğünüz en lüks otomobillerle Diyarbakır'ın yeni yüzünü görmeden anlamak mümkün değildir.
 
Diyarbakır; 3000 yıllık tarihiyle dünya kültür miraslarından olan; 5.000 mt uzunluğuyla Çin seddinden sonra ikinci ama yüksekliği ve içindeki mekânlarıyla, burçlarıyla dünya birincisi olan, taşlarıyla tarihe tanıklık eden, tüm dinlerin ibadethaneleriyle, hanlarıyla, konaklarıyla, ayvanlı havuzlu evleriyle mimarinin tarihsel platformunu, kocaman müzesini oluşturmaktadır.
 
ANCAK; son 50 yılda uğradığı tahribatla alt gelir kesiminin yerleşim bölgesi haline gelen (doğduğum ve ilk yedi yılımı yaşadığım) artık SUR İLÇESİ olarak ifade edilen tarihi Diyarbakır; ne yazık ki en vahim dönemini yaşarken virane hale gelmektedir.
 
Artık gece boyunca sesine alışık haline gelinen silahlı çatışmalara dair yorum yapabilmemiz mümkün değil AMA Suriyeliler den sonra oluşan SUR göçmenlerinin içler açısı vahim durumu görmemek anlamamak mümkün olmadığından gözlemimi yazıyorum.
 
Bir yanda yukarıda ifade etmeye çalıştığım modern Diyarbakır ve yollarında SUR dan kaçan ailelerin yüklerini belirsizliğe taşıyan traktörlerin görüntüsü içler açısı oluşturmaktadır. YANİ Suriyeli yabancı biçare göçmenlere ilave Diyarbakır’ın merkez SUR İLÇESİNDEN yayılmaya başlayan yerli biçare SURLU göçmenler çoğalmaya başlamaktadır.
 
Ne olacak SUR İLÇESİNDEN göçen biçare insanların hali, ne olacak SUR İLÇESİNDE iş yeri olan esnafların hali diye düşünen var mıdır acaba? Ortalama bir hesapla 100.000 den fazla biçare insan ve bu durumun Diyarbakır'da oluşturduğu kâbusla oluşan ekonomik çöküntüyle Diyarbakır bir bütün çöküş sürecini yaşamaktadır. Durumun en somut görüntüsü; yaygın kiralık işyeri ve her binadaki satılık daire tabelaları kör gözüne parmağım okunabilmesidir.
 
Ve her ortamda ne olacak halimiz diye konuşan her düzeyde Diyarbakırlıların avazı olarak bu yazıyı yazıyorum. 2.000.000 civarında nüfusuyla, sahip olduğu ekonomik potansiyeliyle önemli bir şehrin iflasına tahammül edilebilir mi?
 
Siyasi sosyal kördüğümü pekiştiren silahlı çatışmaların çözümü değil çözümsüzlüğü yükselttiğini kim anlayamaz ki? Neden anlamaz ki? Nasıl anlamaz ki?
 
Çözümün silahla değilde akılla olacağını idrak edilecek günlerin yakın olması dileğiyle...


Bu yazı 4589 defa okunmuştur.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
YAZARLAR
FOTO GALERİ
 • tv21 Nostalji
  tv21 Nostalji
 • Eski Diyarbakır Resimleri
  Eski Diyarbakır Resimleri
 • Taner Özbay
  Taner Özbay
 1. tv21 Nostalji
 2. Eski Diyarbakır Resimleri
 3. Taner Özbay
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Perspektif 30.10.2015
  Perspektif 30.10.2015
 • Perspektif 29.10.2015
  Perspektif 29.10.2015
 • Eğitim Gündemi
  Eğitim Gündemi
 • Özgür Büyük ile Spor21
  Özgür Büyük ile Spor21
 • Diyarbakır Surları
  Diyarbakır Surları
 • Peygamberler Şehri Diyarbakır
  Peygamberler Şehri Diyarbakır
 1. Perspektif 30.10.2015
 2. Perspektif 29.10.2015
 3. Eğitim Gündemi
 4. Özgür Büyük ile Spor21
 5. Diyarbakır Surları
 6. Peygamberler Şehri Diyarbakır
VİDEO GALERİ
YUKARI