Bugun...


Kadri Kanpak


facebook-paylas1 Kasım Seçimlerine Giderken
Tarih: 09-10-2015 13:04:00 Güncelleme: 09-10-2015 13:05:00


Sn.Cumhurbaşkanı, Sn. Davutoğlu,  Sn. Kılıçtaroğlu, Sn. Bahçeli, Sn. Demirtaş 


07 Haziranda sonuçlandıramadığınız için tekrar edilen 01 Kasım 2015 seçimlerine giderken içinde bulunduğumuz şartların farkında olmadığınız anlaşılıyor.


07 Hazirandan 01 Kasıma kadar olan beş aylık sürede oluşan boşluğun sonlandırılması için seçimlere yönelik propagandanın pozitif olması; 'seçimler sonrası için akılcı ve çözümcül olması gerektiğini göz ardı etmemeniz' gerektiğini ve Türkiye'nin öncelikli ana problemlerini özenle önemle ilginize sunuyorum.  


1-YÖNETİM MODELİ: Yarı Başkanlık Parlamenter Sistem denebilecek mevcut sistem yönetim karmaşası üretmektedir.  Bu konuda acilen mutabık kalınacak bir düzenleme yapılması gerekir.  


2-KÜRT SORUNU:  Buna ister Kürt, ister Kürtlerin sorunu deyin her iki halde de durum fark etmez. Kürtlerden öteye Türkiye'nin problemidir. 30 yıldır devam eden silahlı sürecin Türkiye’ye verdiği sosyolojik hasarlara ilave ifade edilen 400 Milyar $ lık ekonomik (finansal) maliyeti, güneydoğudan öteye Türkiye'nin sosyo-ekonomik yatırımları için kullanılsaydı; her halde bugün toplam dış borç olmazdı. GSMH-ABMG çok daha yüksek olurdu, her bir vatandaşın daha iyi olduğu bir Türkiye olurdu veya sadece Doğu ve Güneydoğunun kalkınması için kullanılsaydı, bununla beraber kimlik özgürlüğü tanınsaydı; bugün ne sosyal çelişki ne de bölgeler arası ekonomik farklılık kalırdı. ÖZELLİKLE Türkçe bilmeyen vatandaşların YAŞAMA HAKKININ tanımlanmaması büyük sosyal-hukuksuzluk nedenidir.   


3-KAMU FİNANSMANI (kur politikası, cari açık, sıcak para) PROBLEMİ: Döviz kurunun düşük kalması(ihracat-ithalat) dış ticaret dengesini olumsuz etkilediğinden oluşan cari açık dış kaynaklı sıcak parayla kapatıldığından dış finansörler istedikleri an Türkiye'nin kamu finansman dengesi ve döviz kuruyla oynayarak Türkiye ekonomisini ters yüz edebilmektedir. İSTİKRARLI bir ekonomi; cari açığı olmayan sıcak paraya ihtiyaç duymayan bir ekonomidir.


4-İŞSİZLİK, YOKSULLUK, GELİR DAĞILIMI DENGESİZLİĞİ ve SOSYAL GÜVENCESİZLİK; sadece işsizlerin değil aynı zamanda iş bulmaktan umudunu kesmiş yoksulları da kapsayan kitleye yaşam finansmanı sağlayacak programlar üretilip uygulanmalıdır. AYNI zamanda gelir dağılımındaki dengesizlik minimuma indirilmediği sürece toplumdaki farklı gelir grupları arasında psiko-sosyal çatışma sonlanabilir mi? TV reklamlarını izleyen satın alma gücü olmayan ailelerin özellikle çocukları karşısında ezikliği anlaşılabilir mi? YOKSULLUK, İŞSİZLİK ve GELİR BÖLÜŞÜMÜ DENGESİZLİĞİ giderilmeyen bir devlet kargaşasız olabilir mi?        


Bu konuya ilişkin düşüncelerimi önceki bloglarımda detaylı şekilde yazmıştım.


http://www.kadrikanpak.com  Bu yazı 4698 defa okunmuştur.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
YAZARLAR
FOTO GALERİ
 • tv21 Nostalji
  tv21 Nostalji
 • Eski Diyarbakır Resimleri
  Eski Diyarbakır Resimleri
 • Taner Özbay
  Taner Özbay
 1. tv21 Nostalji
 2. Eski Diyarbakır Resimleri
 3. Taner Özbay
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Perspektif 30.10.2015
  Perspektif 30.10.2015
 • Perspektif 29.10.2015
  Perspektif 29.10.2015
 • Eğitim Gündemi
  Eğitim Gündemi
 • Özgür Büyük ile Spor21
  Özgür Büyük ile Spor21
 • Diyarbakır Surları
  Diyarbakır Surları
 • Peygamberler Şehri Diyarbakır
  Peygamberler Şehri Diyarbakır
 1. Perspektif 30.10.2015
 2. Perspektif 29.10.2015
 3. Eğitim Gündemi
 4. Özgür Büyük ile Spor21
 5. Diyarbakır Surları
 6. Peygamberler Şehri Diyarbakır
VİDEO GALERİ
YUKARI