Bugun...


Kadri Kanpak


facebook-paylasOrtadoğu Parsellenirken Türkiye'’nin Politikasındaki Karmaşa
Tarih: 23-03-2016 10:12:00 Güncelleme: 23-03-2016 10:16:00


100 yıl önce tarihte olmayan IRAK devletinin kuruluşuyla oluşan Ortadoğu parselasyonu; 21'inci yüzyılda yeniden düzenlenmeye çalışılırken; IRAK ABD nin, SURİYE Rusya'nın bu aralar sanki yokmuş gibi sessiz sedasız olan ÜRDÜN İngiltere'nin güdümünde görünüyor.

 

Bundan sonrasına dair (yeni bir devlet amacıyla) Irak ve Suriye'’den önemli parseli kapan DAEŞ (yani IŞİD), geri planda duran İSRAİL ve beklentideki diğer güçlerin hedefi olan; Ön Asya'nın Akdeniz'e açılan limanı, petrolü ve kaya gazı gibi yeraltı kaynaklarıyla; Ortadoğu çok önemli ekonomik ve stratejik bölgedir. Mevcut durumda 2050 yılına kadar ancak toparlanır görüntüsü vermektedir.

 

Kuzeyindeki TÜRKİYE, Kuzey doğusundaki İRAN, Güneyindeki SUUDİ ARABİSTAN, Güney batısındaki MISIR ile diğer orta doğu devletlerini durumdan bağımsız, etkilenmeyecek veya ilgilenmemeli diye düşünemeyiz.

 

Aslında Orta Doğu’yu çevreleyen Türkiye, İran, Suudi Arabistan ve Mısır’ın ortak bir mantık oluşturması gerekirken; anlaşıldığı kadarıyla bu dört devletin değil ortak mantık (politika) üretmesi, bu konuya dair yüzeysel görüşmedikleri anlaşılmaktadır.

 

1991 ile başlayan süreçle oluşan IRAK KÜRT FEDERE BÖLGESİ artık bağımsız KÜRDİSTAN sürecine girmişken, tepkiler alsa da SURİYE KÜRT kantonları federasyonu ilan noktasına gelmişken ve buna alışılacağı izlenimi oluşurken, henüz Kürtlerin sosyal-hukuklarının tanımlanmaması TÜRKİYE’'DEKİ kargaşanın temeline neden görülmekte ve gösterilmektedir.

 

Türkiye'’den ayrılmayı kesinlikle düşünmeyen Kürtler bu şartlarda nasıl tavır takınacaklarını veya ne yapacaklarını bilememektedirler. Devlet Kürtlerin neler istediklerini net şekilde tanımlayıp gereğini yapsalar ayrışmak yerine bütünleşmenin ve misakı milli sınırları içinde olan IRAK ve SURİYE Kürt bölgeleriyle sosyal ve ekonomik ilişiklerini geliştirmeleri hatta sınırları kaldıracak kadar bütünleşmeleri mümkündür ki; şu an oluşan Suriye mültecilerinin durumu sınırsızlığın somut göstergesidir. 

 

IRAK ve SURİYE Kürt bölgelerinin TÜRKİYE’'DEN başka ticari ve sosyal bağ oluşturmaları mümkün değil, eşya ihtiyaçlarının tümünü Türkiye’den başka karşılayacakları bir komşuları olmadığı gibi gerek ticari gerekse turistik amaçla gelecekleri Türkiye’nin her yerinde anadilleriyle muhatapları vardır. Düşünün Türkiye’den başka anadilleriyle dolaşmaları mümkün olmayan Kürtlerin, sorununa çözüm yerine sorunu tırmandırma politikasını hayretle isliyoruz.

 

Türkiye’'de; ana dille eğitim, seçim barajının kaldırılması, seçilmiş vali düzenlemelerinin yapılması Kürt sorununu % 90 çözeceği gibi (idari yapıları farklı olsa da) güney komşularıyla da sosyo-ekonomik bütünleşmeyi sağlayarak durumdan önemli fayda üretebilir.

 

İnsan bu dönemi izlerken, çözüme kimin niye nasıl engel olduğunu anlayamamaktadır. VEYA taraf olmak saplantılı düşünmektir gibi algılanıyor. Olan artık Suriyelileşen Fırat’ın ötesindeki zavallı halkın hatta artık metropoldeki vatandaşların başına patlıyor. 

 

TBMM'sinin ne iş yaptığı, uygulamadan sorumlu Hükümetin yasaktan başka bir şey bilmediği anlaşılmakta veya düşünülmektedir.

 

http://www.kadrikanpak.comBu yazı 4213 defa okunmuştur.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
YAZARLAR
FOTO GALERİ
 • tv21 Nostalji
  tv21 Nostalji
 • Eski Diyarbakır Resimleri
  Eski Diyarbakır Resimleri
 • Taner Özbay
  Taner Özbay
 1. tv21 Nostalji
 2. Eski Diyarbakır Resimleri
 3. Taner Özbay
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Perspektif 30.10.2015
  Perspektif 30.10.2015
 • Perspektif 29.10.2015
  Perspektif 29.10.2015
 • Eğitim Gündemi
  Eğitim Gündemi
 • Özgür Büyük ile Spor21
  Özgür Büyük ile Spor21
 • Diyarbakır Surları
  Diyarbakır Surları
 • Peygamberler Şehri Diyarbakır
  Peygamberler Şehri Diyarbakır
 1. Perspektif 30.10.2015
 2. Perspektif 29.10.2015
 3. Eğitim Gündemi
 4. Özgür Büyük ile Spor21
 5. Diyarbakır Surları
 6. Peygamberler Şehri Diyarbakır
VİDEO GALERİ
YUKARI