Bugun...


Kadri Kanpak


facebook-paylasDİYARBAKIR EKONOMİSİ, MARKA KENT ve MARKALAŞMA
Tarih: 09-06-2016 22:24:00 Güncelleme: 09-06-2016 22:27:00


Marka bir cazibedir, çekim gücüdür ve pazarlamanın ana sembolüdür. ANCAK Dünya tarihi irdelediğinde şöhrete ve çekim gücüne kavuşmuş marka şehirler tasarlanmadan, coğrafyaları veya tarihsel süreçte oluşan birikimleriyle elde ettikleri haklı şöhretle markalaşmışlardır. Aslında pazarlanabilse Diyarbakır bu şehirlerden biridir ama zor olan ‘Marka Kent’ kavramı yerine Diyarbakır’ın markalaşacak sektörleri veya ürünleri özenle seçilip, standarda ve imaja kavuşturularak etkin sunularak pazarlanarak Diyarbakır ekonomisinin gelişimine katkısı sağlanabilir. 

İktisadi faaliyetin olduğu her ölçek gibi tüm yerleşim birimlerini sosyal makro bir işletme olarak kabul ederek analiz yapmaya çalışırsak; kente ‘giren üretilen paranın gelir - çıkan paranın da gider’ olduğu kriteriyle kente girecek parayı ve üretilecek katma değeri artırarak, çıkacak parayı da kontrol ederek, kentte birikecek fonu artırmak için yapılacak ‘vizyon ve strateji’ çalışmaları kent ekonomisinin reel rasyonel yönetimini sağlayacaktır. 


Bu doğrultuda düşündüğümüzde; Diyarbakır’ın ekonomik potansiyelini ve reel ekonomisini hesaplayarak değerlendirilemeyen potansiyelin ne kadar olduğunu, nasıl değerlendirileceğine ve nüfusun optimum değerlendirilmesine dair irdelemeler yapılarak Diyarbakır ekonomisini geliştirecek programlar yapılabilir. Bu çerçevede Diyarbakır nüfusunun sosyo-ekonomik yaşamına dair düzenleyici; adam başına gelir, gelir dağılımı, işsizlik ve yoksulluğa dair çalışmalar da yapılmalıdır. 


Ancak bu konuyu irdeleyen bir kamu kurumu bilinmediği gibi kamu yöneticileri kentlerde geçici dönem kaldıklarından duruma hakim olmaları zordur veya konsantre olana kadar tayin olmaktadırlar. 


Yine meslek odaları kendi sektörel alanlarıyla meşgul olduklarından kent ekonomisinin bütününe dair bir çalışmayı üstlenememektedirler. Bu nedenle Diyarbakır’ın (hatta her kentin) ekonomisinin gelişimine dair STK lar oluşmalı ve konusunda uzman, yönetici, girişimci, eski-yeni siyasilerin, ilgililerin katılacağı bir kurum olmalı ve ana teknik kadroyu barındırmalıdır.  

BU doğrultuda zihnimde oluşan birkaç öneriyi de ilginize sunuyorum; 


Diyarbakır’ı geliştirme derneği ve platformu oluşturulmalıdır.  


Diyarbakır’da vasıfsız emeğe nitelik kazandıracak programlar ve bunları istihdama uygun girişimler projeleri yapılmalıdır.     


Diyarbakır’da tüketilen ürünler irdelenerek dışarıdan kente gelen ama kentte üretilebilecekler belirlenip yeni girişimlerle kentin istihdamı ve refahı artırılabilir.  


İşbirliği yapacak uygun şirketlerin ortaklığıyla oluşturulacak DİYARBAKIR HOLDİNG kent ekonomisine dair projeler üretip öncülük ederek stratejik çalışmalar yapabilir.     


Kamuya ait atıl arazi ve gayrimenkullere dair projeler üretilip aktif hale getirilebilir.  


Henüz çok bakir olan özellikle tarıma dayalı endüstri ve turizm sektörlerine yoğunlaşılmalıdır.

 
Belirtilen ve benzeri çalışmalar yapılarak Diyarbakır ekonomisine önemli miktarda ilave katma değer sağlanarak kent ekonomisi geliştirilebilir. 

Bu konudaki detayların önceki yazılarımda - http://www.tv21.com.tr/yazar/kadri-kanpak/  - olduğunu da ilginize sunuyorum.  


Kadri KANPAK -  http://www.kadrikanpak.com/  -  0 539 914 85 80Bu yazı 4021 defa okunmuştur.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
YAZARLAR
FOTO GALERİ
 • tv21 Nostalji
  tv21 Nostalji
 • Eski Diyarbakır Resimleri
  Eski Diyarbakır Resimleri
 • Taner Özbay
  Taner Özbay
 1. tv21 Nostalji
 2. Eski Diyarbakır Resimleri
 3. Taner Özbay
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Perspektif 30.10.2015
  Perspektif 30.10.2015
 • Perspektif 29.10.2015
  Perspektif 29.10.2015
 • Eğitim Gündemi
  Eğitim Gündemi
 • Özgür Büyük ile Spor21
  Özgür Büyük ile Spor21
 • Diyarbakır Surları
  Diyarbakır Surları
 • Peygamberler Şehri Diyarbakır
  Peygamberler Şehri Diyarbakır
 1. Perspektif 30.10.2015
 2. Perspektif 29.10.2015
 3. Eğitim Gündemi
 4. Özgür Büyük ile Spor21
 5. Diyarbakır Surları
 6. Peygamberler Şehri Diyarbakır
VİDEO GALERİ
YUKARI