Bugun...


Kadri Kanpak


facebook-paylasDOĞUDA CAZİBE MERKEZİ OLACAK 4 İLE DAİR GÖZLEM VE ÖNERİM
Tarih: 21-06-2016 11:04:00 Güncelleme: 21-06-2016 11:05:00


Karadeniz, Marmara, Ege, Akdeniz sahil kentlerini, İç Anadolu'nun çoğunluğunu ve özellikle Fırat'ın ötesi olan Doğu ve Güneydoğu Anadoluyu tanımanın oluşturduğu birikimimle bugün Başbakan Sn. Binali YILDIRIM'IN açıkladığı Doğuda cazibe merkezi yapılacak 4 ile farklı açıdan bakılması gerektiğini düşünüyorum. 

 

Cumhuriyetin kuruluş yıllarındaki ulaşım şartlarına göre oluşan iller ve bölgeler bugün gelinen şartlara tam uymadığını bu nedenle merkez iller ve yayılma alanlarının revize edilerek daha akılcı hale getirilmesini öneriyorum.

 

Ücretsiz eski yollardan sonra oluşan otobanlarla, çift yollarla, artan hava alanlarıyla, ulaşım ve yayılma alanlarına göre illerin konumu geçmişe göre çok farklılaşmıştır. Bu nedenle gelinen şartlara göre yayılma alanlarına göre merkez iller belirlenmeli ve buradan hareketle yayılma alanlarına göre her yerleşim birimi kendi şartlarına göre tanımlanmalıdır. Sadece bazı illerin cazibe merkezi olması iç göçü hızlandırarak farklı sosyal ve ekonomik dengesizliklere neden olabilir.

 

BİR BÜTÜN OLARAK DEĞERLENDİRİRSEK;   

 

Yedek subaylığımı yaptığım Trakya'nın merkez kenti halen ilçe olmasına rağmen ÇORLU'DUR, oradan EDİRNE'YE giden ana yolun sağında Çerkezköy, Lüleburgaz, Kırklareli, solunda Tekirdağ, Şarköy, Gelibolu, Eceabat vardır. ÇORLU Trakya bölgesinin merkez ili haline getirilip Trakya'nın her bir kenti kendi şartlarına göre değerlendirilmelidir.    

 

Silivri'den Beşiktaş'a kadar olan bölge Kanal İstanbul ve Üçüncü Hava alanıyla oluşacak yoğunlukla Avrupa (Batı) İstanbul olarak yeniden adlandırılarak vilayet sınırları tanımlanmalıdır. 

 

Beykoz'dan Kocaeli'ne kadar olan bölge yeni yollarla yeni projelerle oluşacak yoğunlukla Asya (Doğu) İstanbul olarak adlandırılıp yeni bir vilayet olarak tanımlanmalıdır. 

 

Ankara ve yeni İzmir oto-ban ına göre; Düzce, Adapazarı, Kocaeli, Yalova ve Bursa vilayet sınırları ve yayılma alanları yeniden düzenlenmelidir.    

 

1980 den beridir oluşan otobanlar, çift yollar, hava alanları ve limanlarıyla Anadolu'daki merkez vilayetler ve yayılma alanları yeniden irdelenerek düzenlemeler yapılmalıdır.  

 

TABİİ Kİ bu yazımın ana nedeni Sn. Başbakanın bugün açıkladığı doğuda cazibe merkezi olacak 4 ildir. 

 

Fırat'ın ve GAP' IN öte yakasının başladığı Malatya, Elazığ, Tunceli, Bingöl, Muş, Bitlis, Van, Ağrı, Hakkari, Şırnak, Siirt, Batman, Mardin, Diyarbakır illerinin farklı kanallarla bağları vardır.

 

En doğudan başlarsak; 

 

1-'Kars, Ardahan ve Iğdır',

2-'Ağrı, Van ve Hakkari',

3-'Bitlis, Muş ve Bingöl',

4-'Malatya, Elazığ ve Adıyaman',

5-'Diyarbakır, Mardin, Batman ve Siirt '  olmak üzere 5 ayrı yayılma alanıdır.

 

***Cizre, Şırnak, Hakkari ve çevresi ayrıca yeniden değerlendirilmelidir. 

 

Bu alanların merkez şehirleri KARS, VAN, MUŞ, MALATYA, DİYARBAKIR'DIR bu merkez şehirler konumlarına uygun şekilde projelendirilmelidir. ANCAK bağlı (köy, kent, kasaba ve şehirler yani ) her bir yerleşim birimi kendi şartlarına göre sosyo-ekonomik projelerle desteklenmelidir AKSİ takdirde yeni ve büyük göç dalgalarıyla farklı problemler üreyecektir.  

 

Örneğin; GAP 'IN hemen arkasındaki (gerek aile memleketim olması ve gerekse gözlem gezilerimle enine boyuna değerlendirdiğim 'Diyarbakır, Mardin, Batman, Siirt' alanı; öncelikle (büyük potansiyele sahip olduğu) tarım, hayvancılık, tarıma dayalı endüstri ve turizm sektörleriyle ihya olabilir. BU sektörlere gereken önem verildiğinde metal sanayiye gerek kalmayacaktır. BATMAN ve çevresinde bölgenin ihtiyacını karşılayacak ölçekte petrol türevleri endüstrisinin oluşturulması (maliyet tasarrufu ve istihdam vd konularında) farklı katkılar sağlayacağından önemlidir gereklidir hatta zorunludur.   

 

İlgili TV programımın LİNKİ-   https://www.youtube.com/watch?v=usCGiHQ5TbY

 

İlgili blogumun LİNKİhttp://blog.milliyet.com.tr/doguda-cazibe-merkezi-olacak-4-il-e-dair-gozlem-ve-onerim/Blog/?BlogNo=534545

 

Kadri KANPAK 

 


Bu yazı 3666 defa okunmuştur.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
YAZARLAR
FOTO GALERİ
 • tv21 Nostalji
  tv21 Nostalji
 • Eski Diyarbakır Resimleri
  Eski Diyarbakır Resimleri
 • Taner Özbay
  Taner Özbay
 1. tv21 Nostalji
 2. Eski Diyarbakır Resimleri
 3. Taner Özbay
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Perspektif 30.10.2015
  Perspektif 30.10.2015
 • Perspektif 29.10.2015
  Perspektif 29.10.2015
 • Eğitim Gündemi
  Eğitim Gündemi
 • Özgür Büyük ile Spor21
  Özgür Büyük ile Spor21
 • Diyarbakır Surları
  Diyarbakır Surları
 • Peygamberler Şehri Diyarbakır
  Peygamberler Şehri Diyarbakır
 1. Perspektif 30.10.2015
 2. Perspektif 29.10.2015
 3. Eğitim Gündemi
 4. Özgür Büyük ile Spor21
 5. Diyarbakır Surları
 6. Peygamberler Şehri Diyarbakır
VİDEO GALERİ
YUKARI