Bugun...


Taner Özbay


facebook-paylasYeni mecram internet haberciliği
Tarih: 05-03-2017 10:44:00 Güncelleme: 05-03-2017 10:44:00


13 yılı geride bırakan tv yayıncılığı deneyimim, yerel yayıncılığın uydu yayıncılığı karşısında geriye düşmesi nedeniyle büyük bir boşluğa girdi. Uydu yayıncılığının 2009’dan itibaren çok hızlı bir şekilde yaygınlaşması karşısında yerel tv’ler neredeyse izlenemez hale geldi. Büyük umutlarla beklediğimiz karasal sayısal yayıncılık da devreye girmeyince önümüzde tek bir yol kalmıştı: “Uydu üzerinden yayın yapmak”

 

Tabi uydu üzerinden yayın yapmak öyle kolay bir iş değil. Zira çok büyük bir finansmana sahip olmayı gerektiriyor. 2 yıl boyunca bunun mücadelesini verdim fakat bir netice elde edemedim. Bu konuyu başka bir yazıda enine boyuna sizlerle paylaşacağım. 

 

Yerel tv’lerin izlenme oranlarının dibe vurması nedeniyle haber ve program yapamaz hale geldik, bağlatılarımızı da büyük ölçüde yitirdik. Yaşamının geriye kalan bölümünde medya dışında faaliyet planlaması bulunmayan biri olarak pasif durumda kalmak içime hiç sinmedi. Fakat alternatif de oluşturamıyordum.

 

Birçok dostum, arkadaşım ısrarla “internet” yayıncılığına yönelmemi tavsiye ettiyse de uzman olduğum tv yayıncılığı karşısında internet yayıncılığının beni kesmeyeceğini, mutlu edemeyeceğini düşünerek bu konuyu pek ciddiye almadım, odaklanmadım. Ne var ki kendime bir milad belirledim ve “2016 sonuna kadar uydu yayınına geçmeyi başaramazsam ya jübile yapacam ya da internet konusuna odaklanacağım” dedim.

 

Ve öyle oldu. Önümdeki tek alternatif olan inter yayıncılığına yönelmeye karar verdim. İlk iş olarak haber21.com isimli siteyi TV 21 - Doğan 21 FM işbirliğiyle kurduk. Bu konuda en büyük desteği sağlayan, sürekli danıştığım, beni bıkmadan dinleyen, önerileriyle ufkumu açmaya çalışan, hatta haber21.com’un isim babası olan sevgili ağabeyim Kadri Kanpak’a özel olarak teşekkür ediyorum.

 

İnternet yayıncılığı konusunda çok ama çok düşündüm; nasıl bir şey yapmalıyım diye? Zira elimizin altında koca bir yerel tv, ekip ve ekipman bulunuyordu. Tüm imkanları birlikte değerlendirip yep yeni bir şey yapmalıydım. Bu doğrultuda zihnimde bir şablon oluşturdum. İşi biliyordum, bu kentte nelerin eksik olduğunu, insanların beklentilerine hitap etmenin gereklerinin neler olduğunu çok iyi biliyordum. Fakat onunla da yetinmedim, Kadir Kanpak ağabeyimin önerilerinden esinlenerek insanlara danışmaya karar verdim.

 

Aklına, fikrine itimat ettiğim 150’inin üzerinde dosta arkadaşa mesaj atarak “nasıl bir haber sitesi?” sorusuna farklı cevaplar bulmaya çalıştım. Çok güzel geri dönüşler aldım. Sizlerin de desteğiyle haber21.com’u gün gün geliştirip çok iyi bir yere getireceğiz inşallah.

 

Medyanın kamuoyu adına denetim yapmak gibi bir yetkisi mevcuttur. Bu yetkiyi cesur ve adil bir şekilde kulanacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. Öncelikle Diyarbakır’da kısmen de bölgede olup bitenlere dair haberlerin yer aldığı, kimi haberlerin videosunun bulunduğu, etkinlik, röportaj, haber program gibi özel videolarla desteklenmiş, eleştiren fakat yıkıcı olmayan, takdir eden fakat tezahürat yapmayan, toplumun her kesimine hitap edecek içeriğe sahip bir site oluşturmak için yola çıktık. Önümüzdeki günlerde duyurusunu yapacağımız WhatsApp ihbar hattımızla sizleri de işin içine aktif bir şekilde çekmeye çalışıp, doğruluğu teyit edilmiş haber bilgilerine ve videolarına geniş yer vereceğiz.

 

Hayellerimiz büyük ama küçük hedeflerle onlara ulaşmaya çalışacağız. Zira kendi yağımızda kavruluyoruz. Sırtımızı dayadığımız herhangi bir yapı yok. Cesaretimizi de, öz güvenimizi de buna borçluyuz. Şimdilik test yayınındayız. Bizi ciddiye alıp güvenecek, ihbarlarıyla kentimize dair olumlu ya da olumsuz gelişmelere daha geniş yer vermemizi sağlayacak siz değerli okurlarımızdan destek bekliyoruz.Bu yazı 3134 defa okunmuştur.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
YAZARLAR
FOTO GALERİ
 • tv21 Nostalji
  tv21 Nostalji
 • Eski Diyarbakır Resimleri
  Eski Diyarbakır Resimleri
 • Taner Özbay
  Taner Özbay
 1. tv21 Nostalji
 2. Eski Diyarbakır Resimleri
 3. Taner Özbay
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Perspektif 30.10.2015
  Perspektif 30.10.2015
 • Perspektif 29.10.2015
  Perspektif 29.10.2015
 • Eğitim Gündemi
  Eğitim Gündemi
 • Özgür Büyük ile Spor21
  Özgür Büyük ile Spor21
 • Diyarbakır Surları
  Diyarbakır Surları
 • Peygamberler Şehri Diyarbakır
  Peygamberler Şehri Diyarbakır
 1. Perspektif 30.10.2015
 2. Perspektif 29.10.2015
 3. Eğitim Gündemi
 4. Özgür Büyük ile Spor21
 5. Diyarbakır Surları
 6. Peygamberler Şehri Diyarbakır
VİDEO GALERİ
YUKARI