Bugun...


Taner Özbay


facebook-paylasTV21’de Yeni Bir Dönem
Tarih: 08-03-2014 12:07:00 Güncelleme: 08-03-2014 12:13:00


Sevgili okurlar. İlk yazımda özet bir şekilde tv programcılığı serüvenimden ve tv21’den söz etmek istiyorum.

 

Yerel kanallarda gördüğüm eksiklik ve bunun aniden oluşturduğu isteğe dayalı olarak 2003 yılında tv21’de gönüllü olarak program sunmaya başladım. Perspektif adını verdiğim programlarım kısa sürede fark edildi ve ilgiyle takip edilmeye başlandı. Bunu 3 yıl boyunca sürdürdüm. Mayıs 2006’da tv sahibinin teklifi üzerine kanalın işletmesini üstlendim, genel yayın yönetmeni oldum. Ocak 2014’te ise kanalın imtiyaz haklarını satın alarak Diyarbakır’da br ilke attım, ekran yüzü olan bir tv sahibi oldum.

 

10 yılı geride bırakan tv programcılığı serüvenimde siyaset başta olmak üzere birçok güncel konuyu ilgilileriyle birlikte yakın plana aldım. Diyarbakır’a gelen ünlü isimlerin önemli bir bölümünü konuk ettim.  

 

Türkiye'de teknolojik gelişmelere bağlı olarak yayıncılık sektörü de hızla gelişiyor. Kesin bir veri olmamakla birlikte uydu yayıncılığı yüzde 85'lere ulaşmış durumda. Herkesin evinde bir uydu alıcısı var ve eski sistem çubuklu antenlerle tv kanallarını izleme sayısı her geçen gün azalıyor. Dolaysıyla karasal ortamdan yayın yapan biz yerel televizyonlar uydu yayıncılığı karşısında alternatif olamamıyoruz. Fakat büyük bir umudumuz var. Zira RTÜK geçen yıl Karasal Sayısal Televizyon Yayın Lisansı ihalesi yaptı. 2015 yılından itibaren Türkiye’de yep yeni bir sisteme geçiliyor. Bu sistemle insanlar çubuklu anten, çanak anten ve kablo kullanmadan tüm ulusal ve yerel kanalları pırıl pırıl bir görüntü kalitesiyle izleyebilecek. Tıpkı pilli bir radyo gibi anten ve kablo olmadan ulusal ve yerel kanallara ulaşabilecekler.

 

İşte bu nedenle tv21’i satın alırken kısa vadeli bir hedef belirlemedim. Tüm planlarımızı bu yeni sisteme göre oluşturduk. Öncelikle bu sisteme geçilmesini ve ülke genelinde yaygınlaşmasını bekleyeceğiz.

 

Bu arada RTÜK’ün yeni düzenlemesiyle her ilde 7 yerel televizyon olması planlandı. Diyarbakır’da yayın yapan yerel tv sayısı 5 iken bu sayı 7’ye yükseldi. Halen Diyarbakır’da yerel radyo yayıncılığı yapan 2 kuruluş tv kanalı kurma hakkını aldı. Yeni dönemde artık 7 yerel kanal olacak. Radyosu olmayan tv kanallarına da radyo kurabilme hakkı tanındı. Buna ilişkin düzenleme henüz başlamadı fakat 2015 yılı içinde bu da yapılacak ve tv21 olarak bu hakkı kullanıp radyo kuracağız.

 

TV21'i satın almak çok önemli bir şey değil. Önemli olan bundan sonra neler yapabileceğimdir. Kısa vadede yapabileceklerim çok sınırlı. Fakat orta ve uzun vadede çok farklı işler yapacağım. RTÜK'ün yeni düzenlemesini bekliyorum. Zira yerel yayıncılık erişebilirlik ve reklam gelirleri bakımından her geçen gün geriye gidiyor. İşimin çok zor olduğunu biliyorum. Bileğimin gücüyle, ailemin ve sevenlerimin duasıyla, tüm yerel motiflerin yer aldığı, bağımsız ve prestijli bir medya kuruluşu oluşturmak istiyorum, bunu da inşallah başaracağım.

 

 Bu yazı 4964 defa okunmuştur.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
YAZARLAR
FOTO GALERİ
 • tv21 Nostalji
  tv21 Nostalji
 • Eski Diyarbakır Resimleri
  Eski Diyarbakır Resimleri
 • Taner Özbay
  Taner Özbay
 1. tv21 Nostalji
 2. Eski Diyarbakır Resimleri
 3. Taner Özbay
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Perspektif 30.10.2015
  Perspektif 30.10.2015
 • Perspektif 29.10.2015
  Perspektif 29.10.2015
 • Eğitim Gündemi
  Eğitim Gündemi
 • Özgür Büyük ile Spor21
  Özgür Büyük ile Spor21
 • Diyarbakır Surları
  Diyarbakır Surları
 • Peygamberler Şehri Diyarbakır
  Peygamberler Şehri Diyarbakır
 1. Perspektif 30.10.2015
 2. Perspektif 29.10.2015
 3. Eğitim Gündemi
 4. Özgür Büyük ile Spor21
 5. Diyarbakır Surları
 6. Peygamberler Şehri Diyarbakır
VİDEO GALERİ
YUKARI