Bugun...


Taner Özbay


facebook-paylasAdresimiz Değişti
Tarih: 20-03-2015 19:38:00 Güncelleme: 21-03-2015 15:14:00


Tam 17 yıldır televizyonumuzun faaliyet yürüttüğü, yayınlarını ilettiği adresi kısa bir süre önce değiştirdik, Dicle Kent 75'lik yol bölgesine taşındık. Bu değişiklik hem yayın kalitemizin artmasına hem de pırıl pırıl bir mekanda faaliyet yürütmemize vesile oldu. Peki bu değişikliğe neden gittik? 

 

Takip eden izleyicilerimin malumu olduğu üzere, 3 yıl hobi olarak program yaptığım tv21'i, Mayıs 2006'dan itibaren genel müdür, işletmeci sıfatıyla yönettim, 3 Aralık 2013 tarihinde ise kanalın tüm imtiyaz haklarını satın aldım. Bu devir işlemi nedeniyle tv21'in önceki sahiplerine ait olan mekanı ivedi olarak boşaltmamız gerekiyordu. Bir yılı aşkın bir süre uygun bir yer arayışında olduk ve nihayetinde -zorunlu nedenlerle- şuan kullandığımız mekan üzerinde karar kıldık. 

 

Yeni bir yer arayışında olduğumuz ve sonuç alamadığımız dönem içerisinde konuya hakim olmayan bir çok insanın tepkisiyle karşılaştık. Karasal Yayıncılık hakkında bilgisi olmayan bu insanlar "koca Diyarbakır'da yer mi yok?" şeklinde sorular yöneltmek suretiyle bizi küçümseyip yer beğenmemekle suçladılar. Bu nedenle bu yöndeki her eleştiri karşısında uzun uzun izahatlar yapmak zorunda kaldık. Bu izahı sizlerle de paylaşmak isterim. 

 

Mesele bir ofis-büro yapmaktan ibaret olsa aslında yer çok. Fakat bizimkisi hiç de öyle değil. Zira biz yerel tv kanalları karasal yayıncılık yapıyoruz. Yani yayınlarımızı izlemenizi sağlayan sinyali uydu yayıncılığında olduğu gibi gökyüzünden değil, kente hakim yüksek bir tepeden karasal olarak gönderiyoruz. Halen tüm yerel ve ulusal tv kanallarının verici istasyonları yeni otogarın arkasında bulunan TALAYTEPE'de bulunmaktadır. Her yerel tv kanalı, stüdyosunun kurulu olduğu adresten Talaytepe'de bulunan vericisine sinyal göndermekte, bu sinyal buradan da Diyarbakır'a iletilmektedir. Dolaysıyla stüdyonun kurulu olduğu yapının Talaytepe'deki verici istasyonunu çıplak gözle görebilecek bir yükseklite olması gerekmektedir. İşte bu nedenle kent merkezinde yüksek bir bina ve o bina içinde tv yayıncılığı yapabileceğimiz bir mekan aradık durduk tam bir yıl boyunca... En nihayetinde 15-16 katlı apartmanların yapıldığı Dicle Kent bölgesine yöneldik ve içimize pek sinmese de şimdiki yerimiz üzerinde karar kıldık. 

 

Mevcut yayıncılık faaliyetlerimizi yürütmemize olanak tanıyacak bir yeterlilikte olan yeni yerimizde kısa vadeli bir hedef belirlemedik. Zira karasal yayıncılık uydu yayıncılığı karşısında son derece geriledi. Bu nedenle halen Avrupa başta olmak üzere birçok ülkede kullanılan karasal sayısal yayıncılığın devreye girmesini bekliyoruz. Bu sistemle birlikte anten, çanak vs gerekmeden insanlar tüm ulusal ve yerel kanalları son derece yüksek bir görüntü kalitesinde izleyebilecekler. İşte biz de bu sistemin Türkiye'de kurulmasını bekliyoruz, tüm planlalarımızı bu sistem üzerine yapıyoruz. 

 

Yeni yerimize ait görüntüleri önümüzdeki günlerde web sitemizde yayınlayarak sizlerin bilgisine sunacağız. Sizlerden beklentimiz ise dualarınızla yanımızda olmanızdır. Zira arkasında bir sermaye şirketi olmayan, bir ideolojiye, siyasi görüşe, inanç grubuna bağlı bulunmayan, bu tür yapılar tarafından maddi olarak desteklenmeyen ve son derece zorlu bir süreçten geçen bir yayın kuruluşuyuz... 

 

Hepinizi saygı ve sevgi ile selamlıyorum. 

 

 

 Bu yazı 4606 defa okunmuştur.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
YAZARLAR
FOTO GALERİ
 • tv21 Nostalji
  tv21 Nostalji
 • Eski Diyarbakır Resimleri
  Eski Diyarbakır Resimleri
 • Taner Özbay
  Taner Özbay
 1. tv21 Nostalji
 2. Eski Diyarbakır Resimleri
 3. Taner Özbay
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Perspektif 30.10.2015
  Perspektif 30.10.2015
 • Perspektif 29.10.2015
  Perspektif 29.10.2015
 • Eğitim Gündemi
  Eğitim Gündemi
 • Özgür Büyük ile Spor21
  Özgür Büyük ile Spor21
 • Diyarbakır Surları
  Diyarbakır Surları
 • Peygamberler Şehri Diyarbakır
  Peygamberler Şehri Diyarbakır
 1. Perspektif 30.10.2015
 2. Perspektif 29.10.2015
 3. Eğitim Gündemi
 4. Özgür Büyük ile Spor21
 5. Diyarbakır Surları
 6. Peygamberler Şehri Diyarbakır
VİDEO GALERİ
YUKARI