Bugun...


Taner Özbay


facebook-paylasWeb tv Yayınımız Başladı
Tarih: 22-08-2015 16:24:00 Güncelleme: 22-08-2015 19:30:00


Teknolojinin hızlı gelişimi insan gereksinimlerini de farklılaştırıyor, değiştiriyor. Yılarca çubuklu antenle tv izlemek durumunda kalan insanlar, 1991’den itibaren uydudan yayın yapan kanalları izleyebilmek için çanak anten ve uydu alıcısı ile tanıştı. Uydu yayıncılığı o kadar yaygın hale geldi ki, bugün Türksat üzerinden yayın yapan yaklaşık 500 tv kanalı bulunuyor ve kanal sayısı her geçen gün artıyor. 

 

Teknolojinin geldiği son nokta ise internet tv ya da web tv... Televizyon ve internet teknolojisinin birleşimi ve internetin günümüzün vazgeçilmezleri arasında yerini almasıyla birlite Web TV günlük hayatın bir parçası haline geldi. Bugün birçok tv kanalını internet sayesinde bilgisayardan hatta cep telefonundan izlemek mümkün hale geldi. Önümüzdeki günlerde uydu yayıncılığının da papucunu dama atacak bir sistem olacağı ön görülen IPTV sayesinde tamamen internet bağlantılı olarak, çanak anten ve uydu alıcısına (ve tabi ki kablolara) gerek kalmaksızın televizyon yayınlarını takip edebileceğiz.

 

Sadece çubuklu antenle izlenebilen tv21 gibi yerel kanallar umudunu Karasal Sayısal Yayıncılığa bağlamıştı. Tv izleyicileri için son derece pratik ve ücretsiz bir sistem olan Karasal sayısal yayıncılıkta anten, çanak, uydu alıcısı ve kablo gibi hiçbir aracıya gereksinim duyulmayacak, LED teknolojisine sahip televizyonlar belirli sayıdaki yayınları direkt olarak alacak, her kanalın yerinin standart olduğu bu sistemi kullanacak vatandaşlar sadece kanal araması yapmak suretiyle ulusal ve yerel kanalları rahatlıkla izleyebilecekti. Karasal Sayısal Yayıncılığa geçiş için RTÜK’ün 2013 yılı Temmuz ayında yaptığı ihale yargı engeline takıldı. Bu yıl yeniden yapılması planlanan ihale süreci, siyasi belirsizlik nedeniyle daha çok bekleyecek gibi görünüyor.

 

Karasal sayısal yayıncılkta belirsizlik yaşanması, uydu yayıncılığının da yüksek maliyetler içermesi bizleri doğal olarak farklı arayışlara itti. İşte web tv tam da bu nokta da devreye girdi. www.tv21.com.tr isimli web sitemizi, yayınlarımızın canlı olarak izlenebileceği bir altyapıyla donattık. tv21’de yayınlanan her türlü içerik internet üzerinden eş zamanlı olarak sitemizden takip edilebiliyor.

 

Web tv yayınımıza start verirken 2 temel önceliğimiz vardı. Bunlardan ilki tarih, kültür ve turizm alanında muazzam bir potansiyele sahip olan kentimizin zenginliklerini ön plana çıkarmaktı. İkincisi ise gurbette olan Diyarbakırlı hemşerilerimize buram buram “Diyarbekir” kokan bir yayın içeriği sunmaktı. Bu amaca uygun olarak öncelikle arşivimizi elden geçirdik, güncelliğini kaybetmeyen yayınları, belgesel ve müzik programlarını seçtik. İmkanlar ölçüsünde arşivimizi güçlendirecek içerikler topladık ve bunları yayına hazırladık. Hergün 09.00-14.30 ve 21.00-24.00 saatleri arasında bütünüyle Diyarbakır odaklı içerikleri yayınlıyoruz ve gayet olumlu tepkiler alıyoruz.

 

Henüz yolun başındayız ve çok daha güzel çalışmalarla sizlerin karşısında olacağız. Sizler de Diyarbakır’ın tanıtımına katkı sunacağına inandığınız ya da izleyeceklerin ilgisini çekeceğini düşündüğünüz videoları bizimle paylaşabilir, tv21.com.tr sitemiz aracılığıyla tv21’de yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Lütfen katkılarınızı, en önemlisi de dularınızı bizden esirgemeyin...

 

 

 

 

 Bu yazı 4405 defa okunmuştur.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
YAZARLAR
FOTO GALERİ
 • tv21 Nostalji
  tv21 Nostalji
 • Eski Diyarbakır Resimleri
  Eski Diyarbakır Resimleri
 • Taner Özbay
  Taner Özbay
 1. tv21 Nostalji
 2. Eski Diyarbakır Resimleri
 3. Taner Özbay
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Perspektif 30.10.2015
  Perspektif 30.10.2015
 • Perspektif 29.10.2015
  Perspektif 29.10.2015
 • Eğitim Gündemi
  Eğitim Gündemi
 • Özgür Büyük ile Spor21
  Özgür Büyük ile Spor21
 • Diyarbakır Surları
  Diyarbakır Surları
 • Peygamberler Şehri Diyarbakır
  Peygamberler Şehri Diyarbakır
 1. Perspektif 30.10.2015
 2. Perspektif 29.10.2015
 3. Eğitim Gündemi
 4. Özgür Büyük ile Spor21
 5. Diyarbakır Surları
 6. Peygamberler Şehri Diyarbakır
VİDEO GALERİ
YUKARI